Zagrożenia w pracy na stanowisku fryzjera

zagrożenia fryzjer

Chyba każdy z nas, raz na jakiś czas korzysta z usług fryzjerów. Zapewne nie zastanawiamy się, czy pracując na takim stanowisku, fryzjerzy są narażeni na wiele czynników stanowiących zagrożenie dla ich zdrowia lub życia. I nie chodzi tylko o używanie starej suszarki, z której korzystanie grozi porażenie prądem lub poparzeniem.

Oto kilka przykładów zagrożeń związanych z pracą w zakładzie fryzjerskim:

  • drobne urazy i skaleczenia – nożyczki, maszynki i inne ostre narzędzia to podstawowe narzędzia pracy i podstawowe źródło ryzyka skaleczenia. Jak zmniejszyć ryzyko? Nie polecam stosowania rękawic spawalniczych, ale wzmożona ostrożność wystarczy.
  • upadek na równej powierzchni – glazura i rozlana woda to może być przykra przygoda! Nikomu nie życzę, żeby doznał epickiej wywrotki na takiej powierzchni, więc zalecam sprzątanie na bieżąco rozlanych płynów i utrzymywanie w nienagannym stanie podłogi. W innym przypadku można stać się gwiazdą internetu, jeśli ktoś przypadkiem nagra nasze salto!
  • poparzenie – dotyczy nie tylko urządzeń emitujących ciepło. Przyczyną poparzeń może być także stosowanie substancji chemicznych powodujących oparzenia skóry. Czytajmy więc ulotki dołączone do preparatów i stosujmy się do zaleceń w nich zawartych.
  • wymuszona pozycja ciała – cały dzień na nogach z rękoma wyciągniętymi na wysokość ramion to ciężka praca. Przyzna to każdy facet, który 2 razy do roku musi powiesić w domu firanki. Sam dochodzę do siebie po takim wysiłku długi czas, unikając wzroku żony, która prasuje jeszcze zasłonki.

Można jeszcze wymienić wiele zagrożeń np. hałas. Chociaż dla niektórych, hałas spowodowany przekrzykiwaniem się fryzjerek pośród pracujących suszarek nie jest niczym strasznym. Czasami to cisza może dobijać!

Pamiętajcie, że wszystkie zagrożenia muszą być uwzględnione w Ocenie Ryzyka Zawodowego i każdy pracownik musi własnoręcznym podpisem potwierdzić zapoznanie się z tym dokumentem.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak chronić pracowników przed szkodliwymi czynnikami w pracy – zapraszam na umówienie się na BEZPŁATNE KONSULTACJE. Czas i miejsce do uzgodnienia. Chętnie spotkam się i dowiem się czegoś nowego o specyfice Twojej pracy!

Zagrożenia w pracy na stanowisku fryzjera
Przewiń na górę