Nie trzeba być sprzedawcą broni, żeby być narażonym na niebezpieczeństwa na stanowisku pracy. Oto kilka zagrożeń, które powinny pojawić się w ocenie ryzyka zawodowego sprzedawcy:
– drobne urazy i skaleczenia – mogą być spowodowane ostro zakończonymi przedmiotami (nożyczki, noże), krawędziami mebli lub (pewnie każdemu się zdarzyło) nacięcia naskórka kartką papieru,
– upadek na równej powierzchni – często zdarza nam się o coś potknąć. Może być to wystający i zagięty kawałek wykładziny, źle wyprofilowane i nierówne podłoże z glazury, sprzęt do czyszczenia podłogi lub zwyczajnie noga kolegi lub klienta,
– upadek z wysokości – do obowiązków sprzedawcy należy także układanie towaru w magazynie. Aby zaoszczędzić miejsce, najczęściej półki sięgają wyżej niż zasięg naszych ramion. Do tego najlepiej nadaje się drabina. Zadbajmy, aby była atestowana i w dobrym stanie technicznym. Informacja dla pasjonatów bezpieczeństwa! – praca powyżej wysokości 1m – zaliczana jest do prac wysokościowych i potrzebne są zabezpieczenia!
– przygniecenie lub przytłuczenie przez spadające przedmioty – no właśnie, skoro już jesteśmy w magazynie, zwróćmy uwagę, aby żaden przedmiot nie wylądował nam na głowie lub innej części ciała. Szczęście, jeśli to tylko pudełko z butami, gorzej – gdy jest to pudełko z najnowszym modelem 10kg młotka!
– pożar – w każdym pomieszczeniu zamkniętym jesteśmy narażeni na to, iż z przyczyn niezależnych może wybuchnąć pożar. Poznajmy plan ewakuacji, abyśmy mogli jak najszybciej opuścić zagrożony obszar.
– porażenie prądem – praca na kasie fiskalnej lub z innym urządzeniem podłączonym do sieci elektrycznej wiąże się z ryzykiem porażenia prądem. Lepiej zawczasu posprawdzać stan techniczny tych urządzeń, przewodów oraz gniazdek.
– stres – jak wiadomo, praca z klientem to ciągły stres, który może spowodować chorobę. Nie ma jednej recepty na zmniejszenie ryzyka związanego z wpływem stresu. Proponuję robić przerwy w pracy, jeśli to możliwe no i oczywiście o możliwość odreagowania od stresującej pracy. Np. squash!
– wymuszona pozycja ciała – jeden z czynników, który podobnie jak stres nie działa natychmiastowo, ale może spowodować choroby układu szkieletowego.
Oczywiście istnieje jeszcze więcej zagrożeń na stanowisku sprzedawcy. Wszystko zależy od branży, w jakiej pracujemy oraz od miejsca usytuowania miejsca pracy. Najważniejsze to poznać możliwe zagrożenia i profilaktycznie zmniejszyć ryzyko ich występowania, poprzez przestrzeganie zaleceń zawartych w ocenie ryzyka zawodowego!