Ile tak naprawdę kosztują szkolenia bhp?

ile kosztują szkolenia bhp

Przeprowadziłem niedawno krótką ankietę wśród moich klientów z Siedlec, Łukowa, Łosic, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa, Mińska Mazowieckiego oraz z Garwolina. Zadałem jedno pytanie: „Dlaczego zaniedbują temat szkoleń pracowników z zakresu BHP”? Za każdym razem odpowiedź była taka sama: ” Z obawy przed wysokimi kosztami”. Ręce załamałem, ale jestem w stanie to zrozumieć.

Domyślam się, że dla każdego przedsiębiorcy wydatek z tym związany traktowany jest na równi z koniecznością łożenia na Państwo w postaci składek i podatków. Obciążenia w Polsce dla firm są tak wysokie, iż każda kwota wydana na „przykry obowiązek” boli podwójnie (pisałem o tym w artykule o „Oszczędzaniu na pracownikach”). Jednak szkolenia wstępne i okresowe bhp są tu wyjątkiem. Z trzech powodów:

  • Po pierwsze – przeprowadzane są raz na kilka lat i ich średni koszt miesięczny wynosi niecałe 1,50 zł na pracownika.
  • Po drugie – oszczędzają wydatki związane z wypadkami przy pracy (protokół wypadkowy to koszt nawet 500 zł, nie mówiąc o podniesieniu składek przez ZUS na ubezpieczenie wypadkowe) poprzez zwiększenie świadomości pracowników i uważniejsze wykonywanie obowiązków służbowych.
  • Po trzecie – ewentualne mandaty nałożone przez Państwową Inspekcję Pracy mogą przekroczyć kwotę za przeszkolenie nawet 100 pracowników.

Nie wspomniałem jednak jeszcze ile musimy wydać na szkolenie bhp. Otóż, proszę Państwa, szkolenie bhp wstępne lub okresowe kosztuje 50 zł za jednego pracownika. Niedużo, zważywszy na to, że jest to wydatek poniesiony raz na kilka lat.

Jednak, aby wiedza wyniesiona ze szkolenia zaowocowała, musi być zachowana jedna zasada! Szkolenie musi być przeprowadzone w sposób absorbujący uwagę uczestników. W innym przypadku będą to bardzo źle wydane pieniądze. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest utrwalanie wiadomości w humorystyczny sposób. Dlatego proponuję swoim obecnym i przyszłym klientom zapoznanie się z galerią plakatów bhp. Możecie Państwo wydrukować te, które Waszym zdaniem są najlepsze i powiesić je w widocznym miejscu w firmie.

Gwarantuję, że każdy pracownik, który nawet „w przelocie” spojrzy na nie, będzie uważniej wykonywał swoją pracę.

Zapraszam także do zapoznania się z cennikiem, gdzie znajdziecie Państwo pozostałe usługi wraz z cenami oraz zachęcam do kontaktu z nami.

Ile tak naprawdę kosztują szkolenia bhp?
Przewiń na górę